napiszlogo

Kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportu.
Nawet najgorszy kolarz jest wciąż wybitnym sportowcem.

Marco Pantani

Historia Klubu

Historia Międzygminnego Ludowego Klubu Sportowego Budowlani Wieluuń rozpoczyna się w dniu 26 października 1976r., kiedy to grupa działaczy składająca się z naczelników gmin Biała, Czarnożyły, Mokrsko, Skomlin, Wierzchlas, Wieluń oraz Prezesa Wieluńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego zakłada klub kolarski.

Historia kolarstwa na Ziemi Wieluńskiej rozpoczyna się jednak wcześniej i nie wolno pomijać tego faktu.

Tradycje kolarskie w Wieluniu sięgają już okresu międzywojnnego. Pierwszy wyścig o długości 100 kilometrów rozegrano już w roku 1923 na trasie Wieluń - Bolesławiec - Wieluń, a w roku 1928 rozegrano jeden z etapów Pierwszego Wyścigu Dookoła Polski. Trasa tego etapu wiodła z Krakowa do Wielunia i liczyła 226 kilometrów. Był to najdłuższy odcinek tego wyścigu.

W 1930 roku powstał Związek Cyklistów Rezerwa, a takie nazwiska jak Stanisław Jasiński - mistrz powiatu z 1933 r., Filip Żuberek, Kazimierz Maciejewski, Edward Marciniak, Władysłąw Matusiak, Eugeniusz Skotnicki czy Józef Matczak były powszechnie znane. W okresie międzywojennym organizowano od sześciu do siedmiu wyścigów rocznie, między innymi popularny wyścig drużynowy na trasie Wieluń - Bolesławiec - Kępno - Wieluń o długości 100 kilometrów ze startem na ulicy Joanny Żubr i metą na ulicy Romualda Traugutta.

Wybuch II wojny światowej zahamował rozwój kolarstwa. Po jej zakończeniu z inicjatywy Tadeusza Gracza, kolarstwo odradza się. W roku 1946 powstaje KLub Sportowy Związkowiec, którego Gracz zostaje zawodnikiem. Sekcja działa przy pomocy finansowej Przedsiębiorstwa Hurtu Spożywczego, a w szczegóolności prezesa Czaplińskiego. W tym okresie kolegami klubowymi Tadeusza Gracza byli Stanisław Ramecki, Zbigniew Frączak i Aleksander Ulkowski.

Pierwszy wyścig w powojennej historii został rozegrany na dwudziesto kilometrowej trasie przez Nowy Świat, Popowice i Wieluń, który wygrał syn znanego wieluńskiego zegarmistrza Grela. Tadeusz Gracz nie ukończył tego wyścigu, a na metę dotarł pieszo...

Po ustąpieniu Czaplińskiego z funkcji prezesa Przedsiębiorstwa Hurtu Spożywczego, Związkowiec przeżywa kłopoty finansowe i zawiesza działalność. Tadeusz Gracz kontynuuje karierę w Łódzkiej Spójni, której zawodnikiem był do roku 1952. Po zakończeniu kariery Tadeusz Gracz w roku 1958 zdobywa uprawnienia instruktora, a następnie uprawnienia trenera ( w 1967 r. trener II klasy , a w 1971 r dyplom trenera I klasy).

W roku 1959 Tadeusz Gracz wraz z ówczesnym przewodniczącym Rady Powiatowej LZS Tadeuszem Kędzią powoluje sekcję kolarską, zarejestrowaną przy LZS Biała, a w roku 1960 przenoszą ją do Wielunia gdzie dziła przy Radzie Powiatowej LZS do roku 1976. Pierwszymi zawodnikami sekcji byli Wiesław Drygała, Zdzisław Gracz, W aldemar Rosiński i Kazimierz Borgul. Trenerem tej grupy był oczywiście Tadeusz Graczen. Był to początek prawie 40 letniej pracy trenerskiej Tadeusza Gracza i zalążek późniejszego MLKS Budowlani Wieluń.

W tym okresie Tadeusz Gracz wychował wielu znakomitych zawodników, Mistrzów Polski .Warto przypomnieć niektóre nazwiska, takie jak Jerzy Szkop – Mistrz Polski Federacji LZS z 1967 r., Edward Zielinski, Kazimierz Żuberek, Krzysztof Majchert, , Jerzy Szczukiewicz, Marian Sychla czy Roman Węglewski (zwycięzca wyścigu po Ziemi Lubelskiej w roku 1978), oraz Jan Majchrowski, i Sławomir Podwójniak.

W roku 1968 z inicjatywy działaczy kolarskich jak również ówczesnego Naczelnika Miasta i Gminy Wieluń dla uczczenia 30 rocznicy wybuch II wojny światowej postanowiono zorganizować Ogólnopolski wyścig kolarski pod hasłem „nigdy więcej wojny" wyścig ten rozgrywany jest w pierwszych dniach września do dnia dzisiejszego.

26 .X.1976 r. powołano do życia Międzygminny Ludowy Klub Sportowy Budowlani Wieluń . Patronat nad klubem objęło Wieluńskie Przedsiębiorstwo Budowlane, a pierwszym prezesem został Bronisław Włodarczyk (ówczesny dyrektor WPB) .

W działalność klubową zaangażowały się gminy: Biała , Czarnożyły, Mokrsko, Skomlin, Wierzchlas i Wieluń.

Do władz klubu weszli naczelnicy wspomnianych gmin, miedzy innymi naczelnik gminy Skomlin Ryszard Szynczewski, który był inicjatorem wyścigów ulicznych w Skomlinie, rozgrywanych po jego śmierci jako Memoriał Ryszarda Szynczewskiego. Skomlin stał się ważnym punktem na mapie kolarskiej polski, a słynny „kapelusz wuja" stał się jedną z pożądanych nagród wśród elity kolarskiej.

Od początku działalności klub prowadził oprócz sekcji kolarskiej , sekcję tenisa stołowego do roku 1985, a od roku 1985 do roku 1991 sekcję pływacką.

Największymi gwiazdami klubu w początkowym okresie byli wspomniani Majchrowski i Podówjniak.Obaj wielokrotnie z sukcesami reprezentowali barwy kraju między innymi na wyścigach w Algieria, Jugosławia, Anglia, Szwecja, Czechosłowacja, Austria.
Zdjęcie Jana Majchrowskiego wydrukowane na folderze promującym wyścig dookoła Słowenii – w którym to w roku 1975 Majchrowski był zdobywcą dwóch koszulek– w klasyfikacji aktywnych i klasyfikacji górskiej

W roku 1978 klub odniósł podwójny sukces. PZKOL powierzył działaczom wieluńskim organizację Mistrzostw Polski seniorów
w jeździe dwójkami w której wielki triumf odnieśli Majchrowski
i Podwójniak. Na trasie Wieluń-Rudniki-Wieluń pokonali takich zawodników jak Szurkowski-Faltyn, Jankiewicz-Bieniek, Mytnik-Ebel, i zdobyli Mistrzostwo Polski. Ich zwycięstwo było największą sensacją kolarską roku 1978.

W latach 1976 oraz 1978 Majchrowski został najpopularniejszym sportowcem województwa sieradzkiego.

Należy dodać, że Majchrowski już po 6 latach treningów był liczącym się kolarzem w kraju. Szybko awansował do kadry narodowej , przygotowując się razem z Szurkowskim, Nowickim, Szozdąi Mytnikiem do XXVII Wyścigu Pokoju, w którym niestety nie wystartował, pozostając pierwszym rezerwowym, a w zamian pojechał na wyścig dookoła Anglii. W roku 1981 Majchrowski zdobył brązowy medal mistrzostw Polskiw Sobótce., a Podwójniak osiągnął taki sam wynik w roku 1982 (ulegając między innymi Lechowi Piaseckiemu).

Po zakończeniu kariery Podwójniak emigruje do Stanów Zjednoczonych.

Majchrowski natomiast w roku 1983 objął po Tadeuszu Graczu funkcję I trenera sekcji kolarskiej budowlanych. Tadeusz gracz dalej pomagał w szkoleniu młodzieży, do roku 1994 . A do chwili obecnej wspiera dobrym słowem swoich byłych wychowanków i młodych adeptów kolarstwa.

Ciężka trenerska praca Majchrowskiego zaowocowała medalami, jakie jego wychowankowie zdobywali na spartakiadach młodzieży i Mistrzostwach Polski.

W roku 1986 Paweł Biskup zdobył brązowy medal ogólnopolskiej spartakiady młodzieży w jeździ indywidualnej na czas a rok później w tej samej konkurencji zdobył srebro,

W roku 1987 Paweł Biskup wraz Karolem Rychlikiem zdobyli złoty medal na spartakiadzie młodzieży w jeździe dwójkami. W kolejnym sezonie wraz z kolegami z kadry narodowej Paweł Biskup zajmuje IV miejsce w mistrzostwach świata juniorów w Danii w jeździe drużynowej na czas. W tym samy sezonie Biskup zdobywa jeszcze srebrny medal Mistrzostw Polski ze startu wspólnego i srebrny medal wraz z Karolem Rychlikiem w jeździe dwójkami.

W roku 1989 drużyna MLKS w składzie Paweł Biskup, Karol Rychlik, Roman Kozłowski i Maciej Hałupka zdobywa drużynowe Mistrzostwo Polski w kategorii juniorów.
W tym samym roku dwójka Paweł Biskup – Karol Rychlik zdobywa złoty medal Mistrzostw Polski w jeździe dwójkami, a Kozłowski – Hałupka zajmują 9 miejsce.Sukcesy zawodników spowodowały, że w 1989 r. MLKS Budowlani zajął I miejsce w Chalangu szosowym juniorów. W roku 1990 Karol Rychlik zdobywa złoty medal górskich Mistrzostw Polski orlików. W tym samym roku wieluńscy mistrzowie zostają powołani do wojska, służbę odbywają w klubie Orzeł Łódź. Po odbyciu zasadniczej służby woskowej nie wracają do Wielunia (w którym nie ma warunków finansowych na sekcję seniorów) i szukają swojego szczęścia w różnych krajowych grupach kolarskich. Biskup ze względów zdrowotnych kończy karierę w roku 1995. Rychlik natomiast jako jeden z pierwszych kolarzy w Polsce zostaje zawodowym kolarzem portugalskiej grupy Sicasal. W tym zespole wystartował w Giro'de Italia.

W ślad za sukcesami Pawła Biskupa, Krzysztofa Biskupa, Karola Rychlika, Romka Kozłowskiego pojawia się kolejne pokolenie kolarzy wychowanych przez Majchrowskiego, - Sławomir Rychlik, Michał Kuś, Marcin Muszalski.

W roku 1993 Marcin Muszalski wygrywa wszystkie etapy i końcową klasyfikację etapowego wyścigu w Łasku.

W roku 1994 triumfy święcił brat Karola Sławomir Rychlik. Sławek Rychlik Zdobył złoty medal górskich Mistrzostw Polski juniorów (na tych samych Mistrzostwach M.Kuś zajmuje 4 miejsce) , brązowy medal w jeździe indywidualnej na czas oraz zajął czwarte miejsce ze startu wspólnego – i to wszystko już po 24 miesiącach treningów.

W tym samy roku drużyna juniorów w składzie Sławek Rychlik, Michał Kuś , Marcin Muszalski, Marcin Holdfeld zajmuje 6 miejsce w Mistrzostwach Polski w jeździe drużynowej juniorów oraz zdobywa srebrny medal Mistrzostw Polski LZS w jeździe drużynowej.
srebrna drużyna LZS

W tym samy sezonie, dwójka Kuś – Rychlik zajmuje 5 miejsce MP w jeździe dwójkami, a rok później dwójka Muszalski-Koj zajmuje 8 miejsce w MP w tej samej konkurencji.Po tych sukcesach Sławek Rychlik zostaje powołany do kadry narodowej , a Muszalski i Kuś do kadry Polski LZS.

W roku 1995 Michal Kuś zdobywa brązowy medal w górskich Mistrzostwach Polski orlików. I niestety w tym samy roku świetnie zapowiadająca się karierę zakończył Sławomir Rychlik. Na kolejny medal Mistrzostw Polski przyszło nam długo czekać.
W roku 2002 były już zawodnik MLKS Wieluń Michał Kuś zdobywa złoty medal Mistrzostw Polski w kategorii masters do lat 30.

W roku 2002 następuje zmiana we władzach klubu, Prezesem Zostaje Zdzisław Gracz (zastępując Jana jesionka) i funkcję tą pełni do dziś. We władzach znaleźli się byli zawodnicy, Drygała, Kuś, Muszalski, Rychlik , Kozłowski, Biskup oraz prawdziwy społecznik Jerzy Jurczyk.

Klub zmienia nazwę na MLKS Wieluń i zostaje wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego uzyskując status stowarzyszenia kultury fizycznej.

Budowlani przestają być patronem klubu, który szuka sponsorów i boryka się z problemami finansowymi. Dzięki wsparciu Gminy Wieluń oraz sponsorów : państwa Glapów, Banku Spółdzielczego z Lututowa, Jana Zasady oraz Starostwa Powiatowego w Wieluniu., sekcja funkcjonuje dalej.

Kolejne lata to ciągła praca działaczy – Zdzisława Gracza i Jurczyka oraz Majchrowskiego nad odbudowanie pozycji sportowej klubu. Do wyróżniających się zawodników w tym okresie należą:

Patryk Panek , Mariusz Grabas – triumfatorzy wyścigów zaliczanych do Pucharu Polski, Wojciech Karcz, Adam Wójcik, Grzegorz Marcinkowski oraz Paweł Marcinkowski. W sezonie 2010 największe sukcesy odnosili Radosław Jajczak – zwycięzca małego wyścigu pokoju, Marcin Węclewski – mistrz makroregionu centralnego, Dominik Tomaszewski. Ten ostatni został powołany do szkoły mistrzostwa sportowego. Na uwagę w ostatnim okresie zasługują również dziewczęta Marta Węclewska i Ewelina Tomaszewska, które zajmowały już miejsca na podium.

Z okazji 50- lecia klubu działacze i byli zawodnicy zostali odznaczeni odznakami za Zasługi dla Kolarstwa Polskiego przez PZkol.

W chwili obecnej MLKS Wieluń jest najbardziej utytułowanym Wieluńskim klubem. W klubie trenuje ponad 20 zawodników w kategoriach żak, młodzik, junior młodszy i junior. Zaangażowanie i talent zawodników połączone z wielkim doświadczeniem trenera Majchrowskiego oraz pracą działaczy klubu mogą zaowocować kolejnymi medalami Mistrzostw Polski i triumfami w wyścigach.

Mamy nadzieję że w przyszłości wychowamy następców Majchrowskiego, Biskupa, Rychlika..

View the embedded image gallery online at:
http://mlkswielun.pl/historia-klubu.html#sigProGalleriaf645e65f76