napiszlogo

Kolarstwo to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportu.
Nawet najgorszy kolarz jest wciąż wybitnym sportowcem.

Marco Pantani

Sprzęt

Sprzęt rowerowy nieustannie się zmienia dlatego też w miare możliwości finansowych, staramy się unowocześniać nasza bazę "rowerową".

Nie będizemy tutaj wymieniać dokładnej specyfikacji sprzętu a jedynie ogólny zarys wyposażenia naszych zawodników:

 

kaskMalyKask rowerowy Podstawowy element wyposażenia każdego zawodnika. Zawodnik nie wyjeżdza na trening jeśli nie ma kasku.

 

Pedały typu "look" lub spd

lookMaleLook nazwa systemu i zarazem firmy, która w latach 80' opatentowała system zatrzaskowych pedałów rowerowych. W systemie tym do spodu buta przykręca się wystające bloki, ktore dzięki specjalnemu mechanizmowi sprężynowemu umieszczonemu w pedale, umożliwiaja "trwałe" połączenie kolarza z rowerem. Dużo wygodniejsze i efektywniejsze od "nosków". 

 

spdMaleSPD system opracowany przez Shimano na początku lat 90' działa na podobnej zasadzie co Look. Bloki jednakże są mniejsze co umożliwia schowanie ich w podeszwie buta i w zależności od modelu obuwia, w miarę komfortowe przemieszczanie się.

 

Pedały tego typu mogą sprawiać pewne trudności początkującym zawodnikom, zwłaszcza w wypadku nagłego zatrzymania się. Dlatego też montowane są one do roweru z chwilą nabycia przez zawodnika odpowiednich umiejętności.

 

manetkiMaleManetki: Chociaż jednostkowe rowery posiadają jeszcze manetki zmiany przełożenia umieszczone na ramie to większość naszych zawodników korzysta  w tej chwili z tzw. klamkomanetek. 

 

klamkomanetkaMalaKlamkomanetka jak sama nazwa wskazuje stanowi połączenie klamki hamulcowej oraz manetki.  System ten umożliwia zawodnikowi zmianę przełożenia bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Poza wygodą wpływa to na bezpieczeństwo zawodnika, który cały czas trzyma ręce  "na hamulcach". 

  

Wszystkie zdjęcia wykorzystano w artykule zgodnie zachowaniem praw autorskich w oparciu o licencję creative commons.
http://www.flickr.com/photos/ragnar1984/with/2464096325/
http://www.flickr.com/photos/tomshouse/2540474275/
http://www.flickr.com/photos/williumbillium/99027422/ 
http://www.flickr.com/photos/bontempscharly/3466584491/  
http://www.flickr.com/photos/scissorfighter/4857071704/